Penzijní společnost se připravuje na novou výzvu

Od ledna 2016 by mělo dojít k několika významným změnám u penzijního spoření. Nově bude možné sjednávat penzijko i dětem od narození, kterým budou moci rodiče zajistit využívání tohoto produktu v méně či více vzdálené budoucnosti. Kromě možného využití v dospělosti se toto spoření totiž nechá využít i na částečné financování vzdělání, kdy je možný jen částečný výběr finančních prostředků v 18 letech dítěte, aniž by penzijní spoření zaniklo. 

Všem klientům se umožní využívat upravenou daňovou výhodu – zvýší se limit pro odpočet od základu daně za penzijní spoření z 12 000 na 24 000 korun a změní se i způsob výpočtu částky, kterou bude možné k daňovému odpočtu využít. I zaměstnavatelům se umožní poskytování vyššího příspěvku zaměstnavatele, který je daňově zvýhodněný. 

Další významnou změnou jsou podmínky čerpání prostředků, kdy nárok na výplatu penze a stejně tak i na jednorázové vyrovnání místo této penze vznikne v 60 letech, oproti aktuálnímu stavu, kdy je možné požádat o výplatu jednorázového vyrovnání až s nárokem na odchod do důchodu. V případě, že si klient nechá své prostředky vyplácet formou renty po dobu minimálně na 10 let, nebudou jednotlivé splátky daněny vůbec.