Odchod na mateřskou dovolenou provází radostné plánování, ale obvykle i výrazné snížení přijmu rodiny. Není proto překvapení, že rodiny hledají možnosti, jak během mateřské a rodičovské dovolené rodinné výdaje ponížit. Řada rodičů se zúžený rozpočet snaží vykrýt například jednorázovým výběrem naspořených financí. Přitom ne vždy je to z dlouhodobého pohledu to nejlepší řešení.
Penzijní spoření je jeden z finančních produktů, který se dokáže flexibilně přizpůsobit různým životním situacím, aniž by budoucí rodiče přišli o výhody, které penzijko nabízí. „Před odchodem na mateřskou dovolenou jsem si snížila příspěvek na 300 Kč. Rodičovský příspěvek není moc velký, a proto jsem se snažila snížit výdaje rodiny, ale zároveň jsem si u penzijního spoření chtěla zachovat státní příspěvek.“ prozradila klienta ČSOB Penzijní společnosti Jitka Stejskalová z Týnce nad Sázavou. Možnost snížit si měsíční příspěvek na penzijko využila i Jitka Lopatová ze Zlonína, která si původně spořenou částku 1 000 Kč měsíčně s nástupem na mateřskou upravila také na 300 Kč, a dodává: „Můj příjem se výrazně snížil, takže jsem si příspěvek snížila, aby zbylo na vše potřebné, zejména na splátku hypotéky. Jakmile se vrátím do práce, příspěvek si zase navýším.“
Ne všichni rodiče však o této možnosti flexibilně příspěvky na penzijní spoření upravovat vědí. „Měsíčně se na nás obrací desítky maminek prostřednictvím naší infolinky či Penzijního portálu, které řeší úpravu příspěvků na penzijní spoření před nástupem na mateřskou dovolenou.“ uvádí generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová. Doplňuje ovšem, že nejčastější požadovanou změnou je zrušení příspěvků zaměstnavatele, které obvykle maminky během mateřské a rodičovské dovolené nedostávají, anebo rovnou žádost o ukončení spoření. „Některé budoucí maminky nevědí, že si mohou příspěvek na své penzijko kdykoliv snížit či zvýšit, a to navíc zcela zdarma. Tak raději smlouvu o penzijním spoření rovnou ukončí, byť tím zbytečně přicházejí o získané státní příspěvky a v neposlední řadě o finanční zajištěné své budoucnosti.“ říká Marie Zemanová.
Potřeba řídit rodinné příjmy a výdaje v návaznosti na aktuální životní situaci je zcela přirozená. Nemusí se jednat pouze o nástup na mateřskou dovolenou, ale třeba nutnost pečovat o člena rodiny, náhlou ztrátu zaměstnání nebo naopak povýšení. Doplňkové penzijní spoření i starší typ penzijního připojištění umožňuje kdykoliv a bez jakého poplatku provést změnu měsíčních příspěvků. Stejně tak je v případě nutnosti možné příspěvky dočasně přestat hradit, a to také zcela bezplatně. „Naše klienty se snažíme vést ke zdravému a promyšlenému využívání penzijního spoření. Pokud to pro klienta aktuálně znamená snížení měsíčního příspěvku, je to bezpochyby lepší řešení než urychleně spoření ukončit. Když si pak klient může dovolit spořit více, jednoduše si měsíční příspěvek navýší a nepřijde o výhody penzijka jako například státní příspěvek nebo možnost předdůchodu.“ uzavírá generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová.
- Pokud přemýšlíte, jakou částku si minimálně spořit a zároveň nepřijít o pravidelné státní příspěvky, zvolte 300 Kč měsíčně. Měsíčně dostanete ke svým 300 Kč alespoň minimální státní příspěvek 90 Kč.
- Pokud je pro vás aktuálně i 300 Kč měsíčně příliš velká částka, spořte si alespoň 100 Kč. U penzijního spoření je důležitý počet odspořených měsíců, abyste mohli využít například předčasné odbytné nebo předdůchod.
- Nemůžete si aktuálně spořit ani 100 Kč měsíčně, ale víte, že se vaše finanční situace výhledově zlepší? Pak můžete požádat o takzvané odložení, kdy se vám po doplacení odložených příspěvků zpětně započítají odspořené měsíce.
Kromě toho, pokud se klient zaregistruje v Penzijním portálu, může si změny dělat elektronicky, tedy tam, kde se mu to hodí a v čase, kdy se mu to hodí. Tedy třeba v době, když dítě usne. A to je pro čerstvé rodiče určitě výhoda.