ČSOB dynamický účastnický fond

Vhodný pro investory, kteří chtějí maximální růst a nevadí jim vyšší riziko kolísání hodnoty investice.
Fond investuje zejména do akcií, podílových fondů a dluhopisů – akciová složka může být až 100 %.

 

  • Státní příspěvky až 2 760 Kč ročně
  • Daňová úspora až 3 600 Kč ročně
  • Možnost vyššího zhodnocení
  • Příspěvěk zaměstnavatele

Informace
o zhodnocení fondu

Vývoj zhodnocení prostředků ve fondu

Komentář správce fondu

 

ke 31. 12. 2020 

Ing. Radim Kotrouš, CFA

portfolio manažer

Zhodnocení ČSOB dynamického účastnického fondu dosáhlo 49,34 % od založení fondu.

Rok 2020 byl zcela pod vlivem epidemie koronaviru v Evropě a Severní Americe. Rychlé šíření koronaviru po celém světě postupně zhoršovalo sentiment akciových investorů a od druhé poloviny února docházelo na akciových trzích k silným výprodejům. Naopak ceny dluhopisů vyspělých zemí posilovaly a investoři byli opatrní vůči dluhopisům zemí s horší fiskální pozicí, dluhopisům rozvíjejících se trhů včetně střední Evropy a korporátním dluhopisům. Silná odpověď na koronakrizi ze strany centrálních bank a vlád po celém světě byla nutností a postupně stabilizovala celkovou situaci. Centrální banky snižovaly úrokové sazby prakticky až k nule (ČNB na 0,25 %) a americká centrální banka (Fed) i Evropská centrální banka (ECB) nastartovaly kvantitativní uvolňování a nákupy státních i korporátních dluhopisů s cílem podpořit restart ekonomiky po uvolnění karanténních opatření. Vlády schvalovaly fiskální balíčky na udržení zaměstnanosti, podporu podniků, garance úvěrů a obecně podporu a udržení ekonomické aktivity po odeznění hlavní fáze pandemie. Se znovuotevřením ekonomik došlo k poměrně silnému ekonomickému oživení, které bylo podpořeno odkládanou spotřebou domácností, fiskálními a monetárními stimuly a udržením zaměstnanosti. Významným povzbuzením ke konci roku byly novinky ohledně dostupnosti a efektivity vakcín proti koronaviru, které by měly přispět k normalizaci ekonomického i společenského života v roce 2021. A ačkoliv přišla druhá a někde i třetí vlna onemocnění koronavirem, ceny akcií již reflektovaly očekávané zlepšení situace v roce 2021. Rok 2020 byl celkově pro akcie, i přes obrovskou rozkolísanost, pozitivní a ceny akcií rostly.

V roce 2021 počítáme s obnovením růstu HDP a normalizací situace. Nejistoty ohledně rychlosti oživení ekonomik a dalšího vývoje koronaviru však nadále zůstávají vysoké a budou vyžadovat pokračování podpory ze strany centrálních bank a vlád.

V portfoliu účastnického fondu se nachází zejména akcie a malou část tvoří hotovost. V případě akciové části jsme udržovali vyšší expozici vůči americkým trhům a nižší expozici vůči evropským trhům a zvyšovali expozici vůči technologickému sektoru. V případě technologického sektoru jsme v posledním čtvrtletí roku realizovali zisky a přeinvestovali většinu pozice do společností z US indexu S&P 500.

Vzhledem k dynamickému charakteru portfolia a zainvestování účastnického fondu zejména do akcií, zaznamenalo portfolio dynamického účastnického fondu od začátku roku výkonnost ve výši 6,51 %.

Historický
vývoj fondu

Vývoj a skladba majetku

Období: 5. 4. - 11. 4. 2021

Aktuální hodnota penzijní jednotky: 1,6403 Kč

Aktuální hodnota fondového vlastního kapitálu: 3 005 756 009,16 Kč

Aktuální celkový počet penzijních jednotek: 1 832 451 004,40

Skladba majetku fondu k 28. 2. 2021

Bankovní účty a depozita
Akcie a podílové listy
Ostatní aktiva

Hodnota penzijní jednotky
Počet penzijních jednotek
Aktuální hodnota kapitálu

Spočítejte si
kolik peněz si do důchodu odnesete vy

Je mi
Věk není v platném rozsahu 0 – 100 let.
let.
Jsem schopen měsíčně spořit
Měsíční příspěvek není v platném rozsahu 100 - 99 999 Kč.
Kč.
Zaměstnavatel přispěje
Příspěvek zaměstnavatele není v platném rozsahu
0 – 99 999 Kč.
Kč.

1 256 289 Kč

Vlastní výnos 612 729 Kč
Příspěvky zaměstnavatele 0 Kč
Státní příspěvky 85 560 Kč
Příspěvky zaměstnavatele 372 000 Kč