ČSOB dynamický účastnický fond

Vhodný pro investory, kteří chtějí maximální růst a nevadí jim vyšší riziko kolísání hodnoty investice.
Fond investuje zejména do akcií, podílových fondů a dluhopisů – akciová složka může být až 100 %.

 

  • Státní příspěvky až 2 760 Kč ročně
  • Daňová úspora až 3 600 Kč ročně
  • Možnost vyššího zhodnocení
  • Příspěvěk zaměstnavatele

Informace
o zhodnocení fondu

Vývoj zhodnocení prostředků ve fondu

Porovnat s jinými fondy

Komentář správce fondu ke 31. 12. 2018

Zhodnocení ČSOB dynamického účastnického fondu dosáhlo 11,89 % od založení fondu.

Makroekonomická data z ČR, USA i Evropy byla pozitivní a potvrzovala růst globální ekonomiky. Velkou nejistotou jsou i nadále obavy z obchodních válek, které svými rozhodnutími rozdmýchává D. Trump a zvyšuje se tak nejistota, zda bude expanze světové ekonomiky pokračovat. Část finančních trhů již začíná mluvit o riziku blížící se recese. Americká centrální banka od začátku roku zvyšovala své úrokové sazby, Evropská centrální banka rozhodla o ukončení své ultra uvolněné měnové politiky a kvantitativní uvolňování přestala provádět ke konci roku 2018. Česká národní banka přistoupila k pěti zvýšením úrokových sazeb na 1,75 %.

Akciové trhy začaly rok 2018 silným růstem a měsíc leden byl jedním z nejlepších za poslední roky. Trhy profitovaly ze silného růstu ekonomik a pozitivních výhledů pro rok 2018. V únoru však přišla výrazná korekce, která byla způsobena obavami z rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ze strany světových centrálních bank a možného zpomalení ekonomik. Akcie se dostaly pod tlak i kvůli obavě z obchodních válek a protekcionismu, po oznámení o uvalení cel USA vůči Evropě a Číně. Akcie se z únorového propadu zotavily podporovány pozitivními daty z ekonomiky a podnikové sféry. Ke konci třetího čtvrtletí vykazovaly americké akciové trhy pozitivní zhodnocení, zatímco evropské akciové trhy vykazovaly mírně negativní zhodnocení. Ve čtvrtém čtvrtletí se však akcie dostaly pod silný prodejní tlak a část investorů se i přes stále dobrá data z ekonomik obávala eskalace obchodních válek, zpomalení růstu v Číně, neřízeného brexitu, možného brzkého příchodu recese a negativního vlivu na ziskovost společností. Měsíc prosinec se stal jedním z nejhorších za několik posledních desítek let. Akcie tak z důvodu výprodejů v posledním čtvrtletí skončily celý rok 2018 ve výrazné ztrátě.

Vzhledem k dynamickému charakteru, zainvestování účastnického fondu do akcií, zaznamenalo portfolio dynamického účastnického fondu od začátku roku negativní výkonnost ve výši -10,09 %.

Výhled

V případě akcií po propadu cen ve čtvrtém čtvrtletí 2018 očekáváme návrat na růstovou trajektorii podpořenou ekonomickým růstem ve světě a ziskovostí korporátního sektoru. V příchod recese v horizontu jednoho roku nevěříme a čekáme pokračování globálního růstu, který sice v roce 2019 mírně zpomalí, ale stále bude dostatečně robustní. Akcie vnímáme jako atraktivně oceněné s prostorem pro růstový potenciál v roce 2019.

ing-kotous

Ing. Radim Kotrouš, CFA
portfolio manažer

Historický
vývoj fondu

Vývoj a skladba majetku

Období: 11. 2. - 17. 2. 2019

Aktuální hodnota penzijní jednotky: 1,2093 Kč

Aktuální hodnota fondového vlastního kapitálu: 959 804 188,75 Kč

Aktuální celkový počet penzijních jednotek: 793 671 217,13

Skladba majetku fondu k 31. 1. 2019

Bankovní účty a depozita
Akcie a podílové listy
Ostatní aktiva

Hodnota penzijní jednotky
Počet penzijních jednotek
Aktuální hodnota kapitálu

Spočítejte si
kolik peněz si do důchodu odnesete vy

Je mi
Věk není v platném rozsahu 0 – 100 let.
let.
Jsem schopen měsíčně spořit
Měsíční příspěvek není v platném rozsahu 100 - 99 999 Kč.
Kč.
Zaměstnavatel přispěje
Příspěvek zaměstnavatele není v platném rozsahu
0 – 99 999 Kč.
Kč.

1 256 289 Kč

Vlastní výnos 612 729 Kč
Příspěvky zaměstnavatele 0 Kč
Státní příspěvky 85 560 Kč
Příspěvky zaměstnavatele 372 000 Kč